A túlsúly kialakulásáért az esetek többségében a helytelen életmód okolható, vannak esetek azonban, amikor hormonális eltérés miatt gyarapodnak a zsírpárnák.
Ami bármilyen meglepő, szintén táplálkozással és mozgással befolyásolható, azaz helytelen életmód áll ennek a hátterében is.
Mindenkinek van legalább egy domináns hormontermelő mirigye, amely befolyásolja az egész szervezet működését, tested kinézetét, de még azt is, hogy hova hízol először, ha nem megfelelően táplálkozol. Hormontípusunk meghatározó a táplálkozás szempontjából, jelzi, hogy mit mivel fogyaszthatsz, de még az sem mindegy milyen mozgást választasz…
Az 1950-es években Henry Bieler kutató azt kezdte el vizsgálni, hogy miért és mitől híznak egyesek egyenletesen, mások pocakra, vagy „úszógumiszerűen”, vagy megint mások főként combra és fenékre. Az egyes táplálékok és az alkati adottságok kapcsolatát a hormonrendszerben találta meg. Vizsgálatai során megállapította, hogy az egyes alkati adottságok és bizonyos élelmiszerek gyakori és túlzott fogyasztása között bizony kapcsolat van.
Négy olyan hormontermelő mirigyet talált, melyekkel kapcsolatban úgy látta, hogy szoros kapcsolatban állnak az anyagcsere működésével:
– Agyalapi mirigy
– Pajzsmirigy
– Mellékvese
– Petefészek
Henry Bieler észrevette, hogy az adott hormontermelő szervre hatást gyakorló élelmiszerek csoportja az adott egyén számára egyfajta jóleső, megnyugtató érzéssel is párosul, vagyis átmenetileg megnő az egyének energiaszintje, és ezért az egyes hormontípusba tartozó egyének gyakran és nagyobb mennyiségben fogyasztják azokat az élelmiszereket, melyek az adott hormontermelő mirigy működésére hatást gyakorolnak. Azonban évek, évtizedek során az adott, dominánsan működő hormontermelő mirigy tevékenysége az állandó „túlingerlés” hatására lelassul, végül pedig kimerül. Ennek következményeként felborul a hormonháztartás, egyre jobban lelassul az anyagcsere-működés, és a leginkább kedvelt, gyakran fogyasztott élelmiszerektől az ember különböző testtájékaira kezd el hízni.
A folyamat olyan, mint egy ördögi kör, melyben bizonyos élelmiszerek gyakori és túlzott fogyasztásával folyamatosan hatást gyakorlunk az egyes hormontermelő mirigyekre, melyek lassuló reakcióképessége még több és egyre nagyobb mennyiségű ún. „energiaszint-növelő élelmiszer” fogyasztására sarkallja a szervezetet. A folyamat elhízáshoz vezet és a zsírpárnák az adott hormontípussal összefüggésben álló testtájékokra rakódnak le.
Amikor már a sokadik próbálkozás után sem megy a fogyás, és hiába az odafigyelés és a mozgás, akkor érdemes gondolni arra, hogy nem-e a hormonok akadályozzák a fogyást.
Amikor elfogyasztunk egy olyan ételt amivel a domináns hormontermelő mirigyünket stimuláljuk, ez kivált egy energiatöbbletet, egy jó érzést a szervezetben, ezért ezekből az élelmiszerekből többször eszünk. Csakhogy a háttérben kialakul egy függőség, mert az energiatöbbletért és a jó érzésért egyre többet és többet fogjuk fogyasztani ezeket az élelmiszereket, amivel egyre nagyobb munkára fogjuk késztetni az adott mirigyet, ami egy idő után elfáradt és kimerül. Azaz, az addigi túlműködés után átvált egy alulműködésbe.
Tehát nem csak azért fontos tudnunk, hogy melyik hormontípusba tartozunk, hogy a hormonális elhízást elkerüljük, hanem azért is mert ez egészségügyi kockázatokkal is jár.
Annak, hogy kinek melyik hormontermelő mirigye a domináns , fizikai és viselkedésbeli jelei vannak. Tehát egy egyszerű teszttel kideríthető melyik típusba is tartozik valaki.